Populaność instalacji OZE podyktowana jest w dużej mierze dostępnymi systemami wsparcia. W konsekwencji bardzo dynamicznego przyrostu ilości instalacji fotowoltaicznych, ogromnym wyzwaniem dla podmiotów komercyjnych stało się uzyskanie warunków przyłączenia do sieci. Bardzo często spotykaja sie one z odmową przyłączenia. W ramach promocji spółdzielczości energetycznej ustawodawca zaproponowal w tym zakresie bardzo ciekawe rozwiązanie. Zobowiązano bowiem operatorów systemów dystrubucyjnych do przyłączania instalacji OZE będących własnością spółdzielni energetycznych.

 

Kolejną, niezwykle istotną zaletą funkcjonowania w ramach spółdzielni energetycznej, jest możliwość korzystania z systemu opustów. Taki sposób bilansowania energii jest zdecydowanie bardziej korzystny dla odbiorców. Energia wytworzona i zużyta przez członków spółdzielni energetycznej korzysta także z innych zwolnień i udogodnień przewidzianych prawem. W związku z tym, że proces wytwarzania i konsumowania energii realizowany jest w niewielkiej odległości, nie nalicza się w tym przypadku:

  • zmiennych opłat dystrybucyjnych
  • opłaty mocowej,
  • opłaty OZE,
  • opłaty kogeneracyjnej,
  • umarzania świadectw pochodzenia energii.

Koszty te pokrywa sprzedawca zobowiązany, w ramach wartości pozostającej do jego dyspozycji energii (0,4 wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej). Dla potrzeb wewnętrznych rozliczeń spółdzielni, sprzedawca zobowiązany jest podać ilości wprowadzonej i pobranej z sieci energii przez poszczególnych członków spółdzielni. 

Promocja rozwoju spółdzielczości energetycznej realizowana jest przedewszystkim poprzez wsparcie finansowania w ramach programu KPO. Obecne nabory obejmują dofinansowania opracowania koncepcji funkcjonowania spółdzielni i klastrow energetycznych oraz dofinasowanie realizacji konkretnych projektów opierających się na wcześniej przygotowanych koncepcjach. Kierunek wsparcia prognozuje dynamiczny wzrost zainteresowania tym obszarem w najbliższych latach.