- Details
- Super User
- Audyt energetyczny przedsiębiorstwa
- Hits: 1007
Konieczność cyklicznego (co 4 lata) wykonywania audytów energetycznych przez duże przedsiębiorstwa wprowadziła Ustawa o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku (Dz.U. 2016 poz. 831). Audyt pozwala na zidentyfikowanie obszarów, w których można dokonać optymalizacji oraz wskazanie propozycji działań pozwalających na zwiększenie efektywności wykorzystania energii w realizowanych procesach i użytkowanych instalacjach. Przeprowadzony audyt energetyczny pozwala nie tylko na spełnienie narzuconego obowiązku ale także na podjęcie świadomej decyzji o wdrożeniu optymalnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej, dopasowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Środki na realizację zidentyfikowanych inwestycji mogą być pozyskiwane przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. białych certyfikatów. Skorzystanie z tej ścieżki pozwala na zwrot części poniesionych kosztów inwestycyjnych gdzie ilość uzyskiwanych środków uzależniona jest od wielkości efektu energetycznego a nie od kosztu inwestycji.
Posiadamy wieloletnie doświadczenie w eksploatacji, modernizacji i optymalizacji pracy urządzeń i instalacji energetycznych.
Czynności audytowe obejmują wykonanie szczegółowego przeglądu zużycia energii, odpowiadającego za co najmniej 90% całkowitego zużycia energii, związanego z działalnością świadczoną przez dane przedsiębiorstwo. Przegląd ten obejmuje zużycie energii w budynkach, instalacjach, urządzeniach oraz w transporcie.
Korzyści z przeprowadzenia audytu energetycznego przedsiębiorstwa
Oszczędności finansowe - audyt energetyczny identyfikuje obszary, w których można zoptymalizować zużycie energii, co prowadzi do potencjalnych oszczędności finansowych poprzez efektywniejsze wykorzystanie zasobów energetycznych.
Zgodność z przepisami - w wielu krajach istnieją przepisy wymagające od dużych przedsiębiorstw przemysłowych przeprowadzenia audytu energetycznego. Zgodność z tymi regulacjami jest kluczowa, aby uniknąć kar i utrzymać pozytywny wizerunek firmy.
Zrównoważony rozwój - poprawa efektywności energetycznej przyczynia się do zrównoważonego rozwoju, zmniejszając negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko i promując bardziej ekologiczne praktyki.
Zwiększenie konkurencyjności - firmy, które skutecznie zarządzają swoim zużyciem energii, często są bardziej konkurencyjne na rynku, co przyciąga klientów, partnerów biznesowych i inwestorów.
Identyfikacja innowacyjnych rozwiązań - audyt energetyczny może odkryć nowe technologie i innowacje, które pozwalają na bardziej efektywne wykorzystanie energii, co może przynieść dodatkowe korzyści konkurencyjne.
Zgodnie z przepisami ustawy przedsiębiorca jest zobowiązany:
- przechowywać, do celów kontrolnych, dane związane z audytem energetycznym przedsiębiorstwa, przez okres 5 lat;
- do zawiadomienia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o przeprowadzonym audycie energetycznym, w terminie 30 dni od dnia jego zakończenia;
- dołączyć do ww. zawiadomienia informację o możliwych do uzyskania oszczędnościach energii, wynikających z przeprowadzonego audytu.
Do kiedy należy przeprowadzić pierwszy audyt?
Każdy przedsiębiorca, który zyskuje status dużego przedsiębiorcy (wg kryterium finansowego i zatrudnieniowego za dwa ostatnie lata obrotowe) staje się podmiotem zobowiązanym. Powibien wobec tego podjąć działania ukierunkowane na przeprowadzenie audytu energetycznego przedsiębiorstwa, aby wypełnić ciążący na nim obowiązek i przekazać Prezesowi URE zawiadomienie o wynikach przeprowadzonego audytu. W przypadku gdy audyt energetyczny przedsiębiorstwa został przeprowadzony w 2021 roku, kolejny należy przeprowadzić w 2025 roku.